Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayının Faydaları Nelerdir

Soğuk bir kış gününde Marmara adası üzerinden İstanbul’a giriş yaptığı için bu isimle ön plana çıkan Adaçayı bitkisi, kendine has kokusu ve lezzeti ile en beğenilen kış çayları arasında yer almaktadır. Bu sebeple kış günlerinin olmazsa olmazı olarak kabul edilmiş ve zaman içerisinde adaçayı faydaları bilinmeye başlandıkça kullanım oranı da artmıştır.

Peki ama adaçayının faydaları nelerdir? Bu aromatik bitki çayı ve pek çok üründe de kullanılan uçucu yağı ne gibi faydalara sahiptir? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Hazırsanız başlayalım…

Adaçayı Hakkında Önemli Hatırlatma

Şifalı bitkiler ismi ile anılan pek çok bitki ilaç değildir. Herhangi bir hastalığın tedavisinde sürekli olarak kullanılmasının yarardan çok zararı bulunmaktadır. O sebeple gün içerisinde tükettiğiniz hiçbir bitki çayını bu amaçla kullanmamanız gerektiğini hatırlatırız. Burada yer verdiğimiz bilgiler doktor tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Adaçayının En Çok Bilinen Faydaları

Genellikle sakinleştirici etkisi ile tanınmaktadır. Bu özelliği ile depresyonu önlediğini ve stresi azalttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Cilt rahatsızlıklarında, ciltte bulunan lekelerde adaçayı tüketilebilir.

Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması iççin adaçayından destek alabilirsiniz.

Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Sindirim sistemi, menopoz sonrası, aşırı terleme eve pek çok mide rahatsızlığında adaçayı tüketmek yerinde bir tercih olabilir.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar göstermiştir ki adaçayı beyin fonksiyonları açısından da olmazsa olmaz bir şifa kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır.

Adaçayı Tüketirken Dikkat Edin

Özellikle şeker hastalarının ve tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerin adaçayı tüketmelerinin önerilmediği biliniyor. Düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişiler tarafından da adaçayı tüketimi çok fazla önerilmemektedir.

Adaçayını Demlerken

Demleme süresinin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle 100 saniyeden daha uzun süre kaynatma tavsiye edilmez. Az miktarda adaçayı üzerine bir fincan sıcak su dökerek on dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında yapraklarını süzerek içebilirsiniz. Özellikle ülkemizde farklı bölgelerin farklı şekillerde adaçayı demleme alışkanlıkları bulunmaktadır. Yalnız adaçayının üzerine çok sıcak su dökmek çok uzun süre kaynatmak içeriğindeki yağların kaybolmasını sağlayacaktır.