İlan Verme Kuralları

COM.com.tr Platformu’nda (Mobil Uygulama, Web Sitesi) İlan Verme Kuralları

 

COM.com.tr Platformu için aşağıda belirtilen tüm kategorilerdeki “İlan Verme Kuralları” ilan ve reklam verenler için geçerlidir.  İlan girişinde bulunalar, ilan verme kurallarına ve yapılan harici sözleşmelerde belirtilen kurallara uymayı kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Kurallara aykırı girilen ilanlar için COM.com.tr gerekli düzenlemeleri yapma hakkına sahiptir.

COM.com.tr Platformu’nda ilanının verilmesi yasak olan ürünlerin güncel listesine “Yasaklı Ürünler” sayfasından ulaşılabilir. 'Yasaklı Ürünler Listesin''de yer alan ürünlerle ilgili ilan verilemez. COM.com.tr , ilanı verilmesi yasaklı ürünlere, portalın ilgili bölümlerinde yapacağı açıklamalar doğrultusunda eklemeler yapabilir. İlan verenler, ilanı yasaklı ürünlerin listesini güncel olarak takip etmeli, yasaklı olmayan ürünlere ilişkin ilan paylaşımı yapmalıdır.

İlan veren Üye tarafından girilmiş bulunan ilanlardaki iletişim bilgileri sadece ilan hakkında bilgi almak için iletişim kurulması amacıyla kullanılabilir. İlanda yer alabilecek 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun kapsamında koruma altında olan ilan verene ait veya üçüncü kişilere ait kişisel veriler ve/veya özel nitelikli kişisel veriler, başkaca bir amaçla kullanılamaz, kopyalanamaz, başka mecralarda doğrudan veya dolaylı olarak yayınlanamaz, işlenemez, dağıtılamaz, başkaca veri tabanlarına aktarılarak üçüncü kişilerin erişimine ve kullanımına açılamaz.

İlan verenler, ilanlarından COM.com.tr tarafından uygun görülenlerin; COM.com.tr ’un belirleyeceği süre boyunca ilgili kısımda yayınlanmasına, ayrıca COM.com.tr tarafından seçilen ilanların, sosyal medyada, basın bülteninde ve sair mecralarda yayınlanmasına onay vermektedir.

 

GENEL İLAN VERME KURALLARI

 1. İlan başlığı ve ilan açıklaması alanlarında yalnızca ilgili ilanın kapsamı dahilinde bilgiler yer almalıdır. Söz konusu alanlara reklam içerikli yazı, web sayfası linki, mail adresi, telefon numarası, firma iletişim bilgileri vs. eklenemez.
 2. Eklenen fotoğrafların, videoların içeriğinde firma logoları, telefon numarası veya farklı web sitelerinin link, logo ya da isimleri yer almamalıdır.
 3. Yayınlanmak istenen ilanlarda kullanılan tüm görsel ve videolar doğrudan ilan konusu ile ilgili olmalıdır. İlan verenler, doğru bilgiler paylaşmak ile yükümlüdür.
 4. İlan girişlerinde belirtilen kriterlerde (fiyat, yer, hizmet v.b.) doğru bilgiler yer almalıdır. İlanda yer alan bilgilerin hatalı veya yanlış olması durumlarında tüm yasal sorumluluk ilan sahibine aittir.
 5. İlgililer, COM.com.tr üzerinden vereceği ilanlarda; birden fazla ilana yönelik içerik ve başlık girişi yapamaz. Paylaşılan tüm ilanlar yalnızca tek bir kategori ve konu üzerine olmak zorundadır. Aksi durumlarda ilanınız yayın onayı alamaz.
 6. SPONSORLU ve PARTNER ilan ödemeleri kredi kartı ile yapıldıktan ve ilan koşullarına uygunluğu denetlendikten sonra yayınlanır.
 7. SPONSORLU ve PARTNER ilanlar yayınlandıktan sonra ilan veren tarafından, SPONSORLU ve PARTNER ilan süresi dolmadan silinmesi veya ilan içerisinde yapılacak herhangi bir değişikliğe bağlı olarak ilan kurallarının ihlal edilmesi durumlarında ücret iadesi yapılmaz.
 8. Hiçbir ilan görselinde farklı internet sitelerinin link ya da isimleri yer alamaz. Eklenen fotoğrafların içeriğinde firma logoları veya farklı e-ticaret web sitelerinin link ya da isimleri, ürüne ait fotoğraf yerine kampanya yazısı vb. görselleri yer almamalıdır.
 9. Sistem içerisindeki bir başka kullanıcıya ait ilan, ilan görselleri veya kişisel bilgiler kullanılamaz.
 10. SPONSORLU ve PARTNER ilanlarda tanımlanan süre yalnızca ilgili ilan için geçerlidir. Söz konusu süre dondurulamaz veya başka bir ilana ya da üyeye devredilemez.
 11. Aynı ilan birden fazla kez girilemez. Gerekli görüldüğü takdirde üyenin tüm ilanları COM.com.tr tarafından silinebilir veya üyeliği geçici ya da kalıcı olarak iptal edilebilir.
 12. İlan içeriğinde düzgün Türkçe kullanılarak açıklayıcı bilgiler paylaşılmalıdır. Ayrıca hakaret, küfür, aşağılayıcı ya da küçük düşürücü ifadeler, ve benzerlerinin yer aldığı veya toplumsal ahlaki kurallara aykırı hiçbir ilan yayınlanmaz. 
 13. Yasaklı ürünler listesinde yer alan ürünlerle ilgili ilan verilmez.
 14. Satılık, kiralık, hizmetler ürünler için temsili fiyat verilmemelidir. Fiyatlar KDV dahil olarak belirtilmelidir.

Önemli Bilgilendirmeler:

 1. COM.com.tr 'e ilan verilirken, ilan veren tarafından girilen adres bilgisi resmi kayıtlardaki güncel verilerine uygun olarak güncellenmelidir.
 2. COM.com.tr ’de bir ürüne ait sadece bir ilan verilebilir. Aynı ürüne ilişkin birden fazla ilan verilmesi durumunda, fazla verilen ilan/ilanlar yayından kaldırılır.